Arról, hogy mely esetekben kell, illetve nem kell tanúsítványt készíttetni és kinek kell készíttetni, a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet – az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról – rendelkezik. A teljesség igénye nélkül, az alábbi esetekben nem szükséges tanúsítvány:
- az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre;
- az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre; – Ilyenek jellemzően a nyaralók.
- a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre;
- hitéleti célra használt épületre;
- * a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági, logisztikai és ipari épületre és épületrészre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy négy hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és két hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre;
- műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.
Tehát ha a felsorolt kategóriákba nem esik bele az ingatlanunk és eladni vagy bérbe adni szeretnénk, esetleg új épület használatbavételi eljárásához van rá szükség, akkor kell.
A jogszabály erről így rendelkezik:
Az épület energetikai jellemzőit e rendelet előírásai szerint – amennyiben nem rendelkezik hatályos energetikai tanúsítvánnyal – tanúsítani kell a rendelet hatálya alá tartozó *
- új épület építése;
- * meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység
- ellenérték fejében történő tulajdon-átruházása, vagy
- * bérbeadása;
- * 500 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület
esetén.
Amennyiben tehát bérbe- esetleg eladni kívánja ingatlanát, keressen bizalommal az elérhetőségeim bármelyikén!
tel.: +36 20 480 5975
vagy honlap:
Kapcsolat